صفحه اصلي
آخرین ویرایش صفحه
بازدیدها
جستجو
زمان عقربه ای
مقالات
منو
نوار راهبری
ورود كاربران
يكشنبه 13 تير 1389 آینده پژوهی؛ فضای مجازی و شهرهای مجازی

آینده پژوهی؛ فضای مجازی و شهرهای مجازی
 
به منظور فهم روابط میان آینده پژوهی و شهر مجازی ابتدا تعریفی از شهر مجازی داده می‌شود: " در ساده ترین تعریف، شهر مجازی   شهری است غیر فیزیکی که انجام امور شهری از طریق آن بصورت مجازی و بطور شبانه روزی و با امنیت و کیفیت بالا با استفاده از تکنولوژی‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطاتی انجام می‌شود" (یغمایی، ۱۳۸۶). در واقع در این شهر امکان دسترسی 24 ساعته و هر روز هفته به تمامی امکانات مختلف شهری وجود دارد. این شهرها باعث کاهش هزینه‌های حمل و نقل، کاهش آلودگی‌های زیستی، کاهش زمان تلف شده برای انجام کارها، آسایش شهروندان و ایجاد عدالت اداری و مواردی از این قبیل می‌شود. بنابراین توجه به ایجاد شهرهای مجازی به ویژه در شهرهای بزرگی چون تهران به شدت مورد نیاز احساس می‌شود. البته شهرداری تهران بدین منظور طرح شهر مجازی تهران را در دست طراحی دارد. قطعا استفاده از آینده پژوهی برای طرح‌های شهرهای مجازی و انطباق نیازها با واقعیت‌های موجودمی تواند به گسترش این شهرها در آینده‌ای نزدیک کمک کند.
در واقع اجرای پروژه‌های آینده‌پژوهی سه کارکرد جنبی‌مهم دارد: "تولید دانش نظری، فرهنگ‌سازی، و ایجاد شبکه میان سازمان‌ها و فرهیختگان جامعه، ایجاد مشارکت در گرو تعهد کسانی است که دراین موضوع دخیل هستند. به‌علاوه از دانش همه افراد نیز باید بهره گرفت و می‌توان گفت محور اصلی آینده‌نگاری موضوع مشارکت است. همچنین دراین مسیر بحث سیاستگذاری نیز خیلی مهم است. برخی نهادها در حوزه سیاستگذاری باهم همپوشانی دارند و لازم است که برای جلوگیری از موازی‌کاری، تعامل بین‌این سازمان‌ها را افزایش دهیم. دراین صورت‌این سازمان‌ها هم بهتر تصمیم می‌گیرند، هم بهتر جلب مشارکت می‌کنند و هم تعهد بیش‌تری در اجرا احساس می‌کنند (احمدیان،۱۳۸۶ )
بنابراین توصیه می‌شود در تدوین سند شهر الکترونیکی به این موارد توجه شود:
۱) واقعیت‌ها در نظر گرفته شوند و مطابق با تحول "دانش بنیان" کشور طی ۲۰ سال‌اینده، اقدام به تدوین کرد.
۲) به سازمان‌ها و شرکت‌هایی که خواهان تحولات بنیادین هستند، کمک دهیم نگاه خود را از ساختارها برگیرند و به فرآیندها متمرکز کنند (این فرآیند در توسعه فناوری اطلاعات به مراتب تاثیرگذارترخواهد بود).
۳) به‌گونه‌ای حرکت نکنیم که از انقلاب جهانی فناوری اطلاعات عقب بمانیم و تنها به فکر صرف هزینه و وقت و کسب تجربه نباشیم و بی برنامگی خود را هزینه پیشرفت ندانیم.
۴) تاکید خاصی بر جاذبه‌های سنتی، دستی داشته باشیم (آینده‌پژوهان اعتقاد بلیغ دارند که بشر ضمن پیشروی به سوی آینده، نوعی رجعت به گذشته، به سنت‌های عصر کشاورزی را تجربه می‌کند.‌ این بدان معناست که داشته‌های سنتی هر کشور از جمله صنایع سنتی و دستی آن درآینده منشاء بسیاری از فرصت‌های کسب‌وکار سودآور خواهند بود ).
۵) فراموش نکنیم که در جهان آینده، محیط زیست یک ثروت حیاتی محسوب می‌شود؛ هر جامعه‌ای که بتواند بهتر ازاین ثروت پاسداری کند، شاداب‌تر و پویاتر خواهد بود. ازاین زاویه نیز می‌توان نشان داد که کسب‌وکار های نرم، به دلیل سازگاری بیش‌تر با محیط زیست، از محبوبیت بیش‌تری درآینده برخوردار خواهند بود.
(همان منبع،۱۳۸۶
 
 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
Powered By Sigma ITID.
میهمان (PortalGuest)